Pojęcie "dwór" dawnej używane było na określenie całego zespołu rezydencjonalnego powiązanego z folwarkiem i wsią. Oznaczało kompleks zabudowań mieszkalnych i gospodarczych wraz z otoczeniem. Centralny budynek założenia, zamieszkiwany przez właściciela, określany był mianem "dom pański" lub krócej "dom". Dzisiejszy wygląd Dworu w Komborni to efekt wielu metamorfoz jakim podlegał na przestrzeni wieków oraz starań podjętych w ostatnich latach, by w jego niepowtarzalnym klimacie Goście znaleźli prawdziwy relaks i wypoczynek. Noclegi w zabytkach, dworach, pałacach czy klasztorach to także swoista podróż na spotkanie z duchem minionych czasów, ich pięknem i estetyką.

Aby ułatwić Państwu orientację poniżej prezentujemy plan zespołu dworsko-parkowego w Komborni oraz opis poszczególnych budynków i ich niegdysiejszej oraz obecnej funkcji.

Plan zespołu dworsko-parkowego w Komborni

W domu pańskim – Hotel SPA w zabytku

Przywracając świetność architekturze Domu w Kombornii zadbano, by charakter wnętrz pozostał zgodny z ich niegdysiejszym przeznaczeniem.

Dwór Kombornia Hotel & SPA **** - Reprezentacyjne Salony parteru

Przekraczając próg wchodzimy w przestrzeń reprezentacyjną, dawną sień, centralne miejsce szlacheckiej siedziby. Zdobią ją pieczołowicie odrestaurowane klasycystyczne polichromie, emanujący ciepłem olbrzymi piec kaflowy i niemal 150-letni fortepian z berlińskiej fabryki Carla Bechsteina (nr fabryczny 2733). Dalej przestrzeń kształtuje amfiladowy układ otwierający przed widzem wnętrza Salonów: Jadalnego, Kawowego, Herbacianego oraz Saloniku Męskiego. O ile nazwy trzech pierwszych dosłownie oddają ich przeznaczenie, o tyle tej ostatniej zapewne należy się wyjaśnienie. Kiedy dawniej goście wstawali od kolacji, gospodarz wraz z innymi przedstawicielami swojej płci udawał się do Saloniku Męskiego, by tytoniowym dymem nie drażnić powonienia niewiast w trakcie dysput politycznych przy kawie czy oddawania się przyjemnościom gry w karty i bilard. W czasach późniejszych towarzyszyły im również palące panie, nazwa jednak już się nie zmieniła.

Dwór Kombornia Hotel & SPA **** - Dworskie pokoje hotelowe na piętrze

Opuszczając parter udajemy się schodami na piętro, gdzie w niemal niezmienionym układzie znajdują się zarówno pokoje prywatne dawnych gospodarzy, jak i te przeznaczone dla ich Gości. Jedyna zmiana, która zaszła w nich z duchem czasu, to wzbogacenie o łazienki, którymi nie mogli się cieszyć dawni mieszkańcy. Każdy pokój to indywidualnie wystylizowane wnętrze z odmienną kolorystyką i wzornictwem ozdabiających go materii, przewyższające komfortem standard wymagany dla hoteli z czterema gwiazdkami.

Dwór Kombornia Hotel & SPA **** - SPA i pokoje hotelowe w Południowym Skrzydle

Południowe Skrzydło powstało w dwóch etapach. W trakcie rozbudowy w połowie XIX w. połączono w jedną bryłę dom pański i budynek oficyny dworskiej stojący ongiś samotnie w niewielkim oddaleniu. Historycznie mieściła się w niej kuchnia dworska i, mówiąc współczesnym językiem, mieszkania służbowe osób zatrudnionych do zarządzania majątkiem. I takie też funkcje pełni nadal z tą tylko różnicą, że pokoje dawnych oficjalistów zamieszkują dziś odwiedzający Dwór Goście.

W trakcie prowadzonych w latach 2007-2009 prac nad renowacją zespołu dworskiego, Południowe Skrzydło zostało rozbudowane. Na parterze mieści się kosmetyczna część SPA Dwór Kombornia. Tu, w specjalnie do tego celu zaprojektowanych wnętrzach, możecie Państwo odkryć dla siebie świat orientalnych rytuałów służących zachowaniu zdrowia i budowaniu zewnętrznego oraz wewnętrznego piękna. Na piętrze natomiast urządzono pokoje hotelowe.

Wystrój pokoi i łazienek w całym Południowym Skrzydle to designerska propozycja stylowego cytatu zawartego w nowoczesnej formie. Pokoje te przygotowano z myślą o osobach, które wolą wypoczywać we współczesnych wnętrzach.

Kaplica dworska

Kaplica domowa dworu w Komborni to niemal 10 metrowej wysokości wieża stanowiąca główną dominantę architektoniczną. Założona na planie ośmioboku nakryta jest kopułą z latarnią w zwieńczeniu. Ufundowana została przed rokiem 1890 przez ówczesną właścicielkę.
Jednoprzestrzenne wnętrze zdobią pilastry w każdym narożu oraz półkoliście zwieńczona wnęka ołtarzowa. Oprócz elementów architektonicznych z jej oryginalnego wystroju i wyposażenia zachował się jedynie srebrzony krucyfiks.
W Kaplicy, po uzyskaniu stosownych pozwoleń,  mogą się odbywać prywatne śluby i inne ceremonie religijne.

W oficynie – Dwór Kombornia- Folwark***

Oficynę znajdujemy na niewielkim wzniesieniu, 100 metrów na północny-wschód od głównego budynku Dworu. Jako oficynę folwarczną wybudowano ją w XVIII wieku na innym, istniejącym w tym miejscu budynku, o czym świadczą dwie kolebkowo sklepione piwnice z kamienia usytuowane skośnie wobec obecnego rzutu obiektu. Choć dotrwała do naszych czasów, znaczny stopień jej dewastacji sprawił, że jej renowację ukończono w II etapie - wiosną 2011 roku.
Po renowacji także i Oficyna zachowała swoje niegdysiejsze funkcje mieszkalne. Znajdą w niej Państwo komfortowe noclegi w przytulnych pokojach hotelowych Dwór Kombornia- Folwark***. W wystroju pokoi gościnnych dominują ciepłe barwy a ich kolorystyka inspirowana jest winem i czekoladą. Budynek oficyny jest połączony podziemnym łącznikiem z budynkiem basenu i budynkiem głównym Dworu.

W stajniach – Centrum Konferencyjne, sale bankietowe i hotel Dwór Kombornia- Folwark***

Powstały w połowie XIX wieku, na miejscu wcześniejszego folwarku, budynek dawnych stajni jako jedyny w całym zespole dworskim zupełnie zmienił swoje pierwotne przeznaczenie. W wyniku prac rewaloryzacyjnych został zaadaptowany do nowej funkcji.
Obecnie na parterze mieści się w nim Centrum Bankietowo-Konferencyjne gdzie, na ponad 700 m2 powierzchni, urządzono modułowe, nowocześnie wyposażone sale konferencyjne i bankietowe (mieszczące do 250 osób), salę taneczną oraz wygodną przestrzeń foyer i cateringową. Rozwiązania te zapewniają komfort organizacyjny zarówno szkoleń i konferencji jak i rodzinnych spotkań rocznicowych, wesel czy komunii.
Na piętrze, po adaptacji która zakończyła się wiosną 2014, urządzono przytulne pokoje hotelowe Dwór Kombornia- Folwark***. Kolorystyka i aranżacja wnętrz Hotelu inspirowana była winem i czekoladą. Budynek stajni jest połączony podziemnym łącznikiem z budynkiem basenu i budynkiem głównym Dworu.

W oranżerii – Strefa Wellness

Oranżeria była elementem, którego brakowało w architekturze zespołu. Wybudowano ją więc wzorując się na zabytkowych przykładach tego typu budowli, jakie spotykamy w innych zespołach pałacowych na Podkarpaciu. Warta jest odwiedzenia, jako że przeszklone ściany i wyższa niż gdzie indziej temperatura powietrza lepiej niż storczykom, służą Gościom pragnącym pielęgnować sanitas per aquam.
Mieści się tu bowiem Strefa Wellness czyli rekreacyjna część SPA Dwór Kombornia. Składa się na nią kompleks saun (suchych, parowych i infrared) oraz basen z 3 torami do pływania i basen rekreacyjny. W basenie rekreacyjnym oprócz dysz masujących, umieszczonych w ścianach i na dnie, znajdują się kanapy i siedziska masażu powietrznego, wodospad, brodzik dla dzieci z funkcją przeciwprądu i jacuzzi. Oranżeria mieści także salę z urządzeniami do ćwiczeń oraz grotę solną. Podziemny łącznik, wybudowany z sieni Dworu, pozwala w szlafroku odbyć SPAcer z pokoju hotelowego do Oranżerii.

W spichlerzu

Niezbędny w zespole dworskim, znany od średniowiecza spichlerz (bądź lamus), stawiany był w bezpośrednim sąsiedztwie domu pańskiego, służył do przechowywania cennych, a zarazem dużych objętościowo przedmiotów i zapasów żywności. Pozwalał, w nagłej potrzebie, ochronić cześć majątku i opierać się nieprzyjaciołom, bez widma śmierci głodowej na wypadek dłuższego oblężenia. Z czasem lamus stał się składowiskiem różnego rodzaju niepotrzebnych rzeczy, czego synonimem jest w dzisiejszym języku. Spichlerz komborski znajduje się bliżej niż oficyna, po wschodniej stronie domu.
Skutkiem zaniedbań ostatniego półwiecza ten, bodaj najstarszy, element zespołu dworskiego jawi się jako malownicza ruina możliwa do podziwiania tylko z zewnątrz. Status zabytku i znaczny stopień zniszczenia sprawiły, że prace w nim zostały zaplanowane w ostatnim etapie renowacji całego zespołu.

W parku

Tworzy go ponad 800 zabytkowych drzew różnych gatunków zajmujących rozległą przestrzeń 10 hektarów. Charakter parku krajobrazowego nadano mu pod koniec XIX wieku. Dzięki pracom rewitalizacyjnym w parku odtwarzane są dawne ścieżki, rabaty kwiatowe i gazony, a w dworskich stawach znowu można łowić ryby.
Odmłodzono sad, w którym mogą Państwo sami sprawdzić jaki smak mają dawne odmiany czereśni, śliw, jabłoni i gruszy. Prosto z krzaczków można też kosztować poziomki, truskawki, maliny i agrest. W dawnym warzywniku, pod troskliwym okiem ogrodnika, znów rosną warzywa trafiające potem do dworskiej kuchni.
W parku znajduje się plac zabaw dla dzieci, ponad 2 km ścieżek spacerowych oraz miejsce biesiadne, sposobne na ognisko lub grilla.