Noworoczny recital fortepianowy w wykonaniu Magdaleny Prejsnar – Wąsacz
Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy Magdaleny Prejsnar - Wąsacz, który odbędzie się 1 stycznie 2024 r. o godzinie 13:00 w Dworze Kombornia.
Poniżej przedstawiamy program recitalu fortepianowego Magdaleny Prejsnar - Wąsacz oraz informacje o artystce.
Program:
W. Kilar:
Muzyka filmowa w transkrypcji na fortepian solo:
- Wokaliza z filmu „Dziewiąte wrota”
- Muzyka rejsu z filmu „Smuga Cienia”
-Trzy preludia na fortepian
F. Chopin:
- Lento con gran esspresione cis-moll WN 37
- Nokturn b-moll op.9 nr 1,
- Walc cis-moll op. 64 nr 2
- Preludium e-moll op.28 nr 4
- Preludium E-dur op.28 nr 9
- Mazurek a-moll op.17 nr 4,
- Mazurek g-moll op. 24 nr 1
- Mazurek B-dur op.7 nr 1
- Kołysanka Des-dur op.57
- Impromptu cis-moll WN 46
Przybliżony czas trwania w/w utworów to 70 minut
Wykonawca- Magdalena Prejsnar, fortepian
Magdalena Prejsnar – Wąsacz ukończyła Państwowe Liceum Muzycznew Rzeszowie w klasie fortepianu mgr Zdzisławy Ząbek. Naukę gry na fortepianie kontynuowała w Akademii Muzycznej imienia Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie: Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalla oraz w klasie kameralistyki prof. Mai Nosowskiej.
Sztukę pianistyczną doskonaliła również na Międzynarodowych Kursach Mistrzowskich w Dusznikach Zdroju, Fryburgu, Zurychu i Nowym Jorku, gdzie współpracowała z takimi pedagogami jak: Halina Czerny-Stefańska, Elza Kolodin, Rudolf Buchbinder.
W 2001 roku uzyskała specjalizację I stopnia (artystyczny doktorat) w Akademii Muzycznej imienia Fryderyka Chopina w Warszawie.
Koncertuje, nagrywa dla radia i telewizji, prowadzi wykłady i warsztaty muzyczne w kraju i za granicą (Czechy, Hiszpania, Kanada, Niemcy, Słowacja, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania).
W 2009 roku w Studio Koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie pianistka nagrała pierwszą solową płytę CD pt. Piano preludes, którą wydała firma Dux. Na płycie znajdują się preludia fortepianowe polskich kompozytorów XX wieku, takich jak: Wojciech Kilar, Kazimierz Serocki, Zygmunt Mycielski, Henryk Mikołaj Górecki, Miłosz Magin, Krzysztof Knittel oraz Paweł Mykietyn.
Utwory fortepianowe w wykonaniu artystki można usłyszeć również na płytach: To co najpiękniejsze/The Very Best of Kilar (Dux, 2012); To co najpiękniejsze/The Very Best of Górecki (Dux, 2015); Wiktor Łabuński/Complete Piano Works (Acte Préalable, 2020); Chopin Piano Music (Dux, 2020).
Magdalena Prejsnar jest autorką książki pt. Forma i technika dźwiękowa oraz problemy interpretacyjne w wybranych preludiach fortepianowych kompozytorów polskich XX wieku, opublikowanej w 2010 roku przez Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jest także współredaktorką publikacji Mistrz-Mentor-Wychowawca. Z problematyki twórczego wychowania i edukacji (Wydawnictwo Aureus, Kraków 2015 i 2018).
W 2012 roku w Akademii Muzycznej imienia Karola Szymanowskiego w Katowicach pianistka uzyskała stopień doktora habilitowanego sztuki muzycznej w dyscyplinie instrumentalistyka, specjalność – gra na fortepianie.
Od wielu lat prowadzi różnorodne działania jako animator kultury muzycznej współpracując z instytucjami i stowarzyszeniami promującymi kulturę muzyczną regionu Podkarpacia.
Jest ekspertem w zakresie gry na fortepianie wpisanym na listę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zasiada w komisjach do spraw awansu zawodowego powoływanych przez Centrum Edukacji Artystycznej.
Artystka wielokrotnie została uhonorowana nagrodą Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego, jako wyraz uznania dla jej osiągnięć artystycznych w dziedzinie upowszechniania kultury muzycznej w kraju i za granicą, ze szczególnym uwzględnieniem Euroregionu Karpaty.
Obecnie Magdalena Prejsnar-Wąsacz pracuje w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego na stanowisku profesora.