Gęsina na Św. Marcina w Restauracji Magnolia

Gęsina na Świętego Marcina - tradycja pielęgnowana w Dworze Kombornia. Od 11 do 30 listopada br. w dworskiej Restauracji Magnolia wszyscy Goście będą mieli przyjemność delektować się wyjątkowym smakiem dań z gęsiną w roli głównej. Ich autorem będzie imiennik świętego – szef kuchni Marcin Majchrzak.

Święty Marcin, patron żołnierzy i ubogich urodzony na Węgrzech w IV w. Historia opisuje go jako opiekuna biednych, a także skromnego duchowego, który chcąc uniknąć mianowania na biskupa, ukrył się przed papieskimi delegatami. Jego obecność zdradziły jednak hałasujące gęsi. Ostatecznie Marcin przyjął sakrę, a na jego pamiątkę 11 listopada spożywa się gęsinę.

Nasza tegoroczna propozycja dań z gęsiną:

  • Bulion z gęsi, tortelini z wątróbką gęsim mięsem
  • Pipki gęsie, pęczak, pieczony burak
  • Konfitowane udko z gęsi, ziemniaczany gołąbek, sałatka z jarmużu i gruszki, sos figowy

Gęsina jest produktem bardzo sezonowym, świeżą tuszę można kupić tylko jesienią: od listopada do grudnia. W pozostałych miesiącach, dostępna jest jedynie mrożona. Gęś nie jest mięsem popularnym, bo jej przygotowanie wymaga szczególnego wyczucia smaku i doświadczenia.

 

Dawniej w okresie jesienno-zimowym prawie cała Polska zajadała się potrawami z gęsi. W XVII wieku i w staropolskiej kuchni były pozycją obowiązkową na szlacheckich uroczystościach. Mięso gęsi jest bardzo smaczne i doskonale sprawdza się do przygotowywania zarówno prostych jak i królewskich potraw. Dla smakosza najważniejszy będzie oczywiście delikatny smak gęsiego mięsa oraz jego bogaty aromat. Spożywaniu gęsiny sprzyja również fakt, że jest to jedno ze zdrowszych rodzajów mięsa. Niezwykle chude, zawiera 3-6% tłuszczu, podczas gdy wieprzowina ma go ponad 30%. Gęsina to też bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i białka.